Dot Ice​ Cream, Inc., purchased inventory for its ice crea

Dot Ice​ Cream, Inc., purchased inventory for its ice cream shop inAugust 2009 for $80,000 cash to sell in Augustand September. The company sold inventory that cost $37,000 in August and theremainder in September. What is the cost ofgoods sold for August 2009 and the cost of goods sold for September 2009 if Dot uses​ GAAP? What is the cost of goods sold for each month if Dot usescash basis​ accounting?​(For cost of goods sold with a​ $0 balance, make sure to enter​ ‘0’ in theappropriate​ cell.)  August 2009September 2009Cost of goods soldusing the accrual method (GAAP)????????Cost of goods soldusing the cash basis method????????

You can hire someone to answer this question! Yes, essay96.com has paper writers dedicated to completing research and summaries, critical thinking tasks, essays, coursework, and other homework tasks. It's fast and safe.